המרכז הלימודי של המועצה לישראל יפה מסכם עוד שנת פעילות ענפה ועשירה בתוכן חינוכי. במהלך תשע"ג הרחבנו ושדרגנו את תוכניות הלימוד השונות, ונתנו מענה לבתי ספר בפריסה רחבה ברחבי הארץ ולמגזרי אוכלוסייה מגוונים. פעילותו של המרכז מאפשרת לתלמידים בכל הגילאים לפתח היכרות ומודעות לנושאי איכות הסביבה, קיימות ויחסי הגומלין שבין האדם לסביבתו.

ענת אהוד רכזת ההדרכה" "בחשיפה לתוכניות סביבתיות התלמידים מגלים שגם בעירוניות קיים טבע, שגם בעיר הסואנת ובסביבה האורבנית יש פינות ירוקות וסביבה שצריך לשמור עליה. כשמבינים את מורכבות הסביבה הזו, מבינים שהאחריות על שמירתה היא שלנו"

אז מה היה לנו? לפניכם הצצה למספר תחומי פעילות:

מתמחים בהדרכות רב-מגזריות

המרכז הלימודי מתמחה בהדרכות רב-מגזריות לתלמידים מפלחי אוכלוסייה שונים, ולהתאמת הרמה הפדגוגית והתכנים של כל תוכנית לאופי העיר ולאקלים העירוני והבית ספרי בו היא מיושמת.

כך למשל, התוכנית עוגן לחיפה שעוסקת ביחסי הגומלין שבין הנמל לעיר, הועברה השנה בקרב המגזר החילוני, הממלכתי-דתי, הדתי והערבי, וקיבלנו משובים חיוביים ביותר מצד המורים – הן על אופי התכנים והן על התאמתם לתלמידים השונים. לאור ההצלחה, הוחלט להרחיב את הפעילות בשנה הקרובה ל-38 בתי ספר יסודיים. גם בעיר לוד יושמה השנה תוכנית לימוד בדגש סביבתי ב-16 בתי ספר יסודיים מהמגזרים החילוני, הדתי, הממלכתי-דתי והערבי. התכנים הותאמו במיוחד לצרכי התלמידים ולתוכנית הלימודים של כל בית ספר.

מאושר_לפרסום_(140)

ייחודיים בתחום עבודות החקר

המועצה לישראל יפה היא הגוף החיצוני היחיד שקיבל ממשרד החינוך אישור להעניק ציוני מגן לבגרות. במסגרת עבודות החקר מפעיל המרכז הלימודי את התוכנית עירוטופ, אשר פועלת כבר 9 שנים ברציפות. השנה השתתפו בתוכנית מעל 1,000 תלמידים יהודיים ועוד 400 תלמידי המגזר הערבי, מהגליל בצפון ועד באר שבע ודימונה בדרום. מורן מזרחי רכזת תוכנית העירטופ מספרת שהתלמידים המגיעים לעירוטופ מאוד סקפטיים וסגורים לאפשרות של צורת לימוד חדשה, ליציאה ממסגרת הלימודים השגרתית. אולם לאורך התכנית הם נפתחים ומפתחים יכולות חשיבה חדשות.

תוכנית ייחודית נוספת בתחום החקר היא שפד"ן ב', המיועדת לתלמידי כיתות ה'-ו' שהשלימו את חלקה הראשון של התוכנית בכיתה ד'. התוכנית מאפשרת לבית הספר להעניק לתלמידיו חשיפה מעמיקה לנושאי משאב המים, תוך עידוד סקרנות ויצירתיות. התלמידים נפגשים עם מומחים מקצועיים מטעם האיגודן ורוכשים כלים מתקדמים כמו למידה עצמאית, למידה מקוונת (e-learning), מיומנויות מחשב ועוד. בשנה הקרובה יצטרפו לראשונה לתוכנית גם בתי ספר דתיים לבנות, אשר החליטו לאפשר לתלמידותיהם להיחשף לתחום המחקר האקדמי.

אודליה טרבלסי רכזת תוכנית השפד"ן: "כשאנחנו עובדים עם כיתות ה'-ו' על תוכניות חקר, הרבה פעמים רואים את החשש בעיניים של התלמידים, שמתקשים להאמין ביכולתם לכתוב עבודה אקדמית. במהלך המפגשים והליווי האישי אני רואה את הביטחון שלהם עולה, ואת הגאווה של כל תלמיד בהישגיו. גם אני גאה בכל אחד מהם".

מעודדים מנהיגות לקיימות

המרכז הלימודי של המועצה לישראל יפה מפעיל תוכניות מנהיגות לקיימות עירונית אשר מעודדות מעורבות של התלמידים בסביבת מגוריהם ולקיחת אחריות. "המשמעות האמיתית מבחינתי כרכזת", אומרת רוני לי גלעד, "היא ההכרה של כל תלמיד ביכולת שלו לשנות". תכניות אלו בנויות כך שהתלמידים מהווים חלק פעיל ביצירת תכנים מקוריים ומעבירים את הידע הלאה – אל הסביבה הקרובה בבית הספר, במשפחה ובקהילה. כך למשל, במסגרת התוכנית בלוד, נבחרו 10-12 תלמידים מכל בית ספר אשר פועלים לעשייה ירוקה בדגש על טיפוח חזות וטיפוח שטח בית הספר בפנים או בחוץ: ציורי קיר, פיסול סביבתי, גינה אקולוגית וכו'. התוכנית פועלת להעצמת כישורי המנהיגות של התלמידים אשר בוחרים את נושא הפעילות, בונים הצעת תקציב ומקבלים החלטות לכל אורך הדרך, בליווי מדריכי המועצה לישראל יפה. פעילות דומה התרחשה השנה גם בדימונה ובנתיבות.

מאושר_לפרסום_(82)

מחויבים לחינוך סביבתי בפריפריה

מדריכי המועצה לישראל יפה מגיעים לכל מקום בארץ באמצעות ניידות החינוך. כל אביזרי הלימוד מותאמים לניוד, כך שבאפשרותם להביא תוכן איכותי וברמה גבוהה לתלמידים בכל מקום. בין השאר, מגיעות ניידות החינוך שלנו לבתי ספר בדימונה, לוד ונתיבות ומעבירות מפגשים בנושאים שונים. "כל שיעור הוא הפתעה חדשה. הצימאון לידע ושיתוף הפעולה מצד התלמידים מפתיעים כל פעם מחדש" אומרת רוני לי גלעד.

אתר חיצוני נוסף אליו מגיעים מדריכים המועצה הוא מרכז המבקרים של השפד"ן בו הם קולטים קבוצות תלמידים מכל רחבי הארץ. הביקור נמשך שעה וחצי וכולל מייצג אור-קולי, מצגת המותאמת לקהל המבקר וסיור פיזי בין מתקני המפעל השונים. לאחרונה פועלת במרכז גם תוכנית חווייתית המותאמת לגילאי 8-5. מלבד תלמידים מגיעים למרכז גם מבקרים מחו"ל (במסגרת הסוכנות היהודית ותוכנית "תגלית") וכן ילדים במסגרת קייטנות קיץ.

לפרטים והזמנות ניתן לפנות למרכז ללימודי סביבה בדוא"ל או בטלפון 03-6423111 שלוחות 124/129.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s