אחת מתוכניות הדגל של המרכז ללימודי סביבה היא תוכנית ה"עירוטופ" – תוכנית בעידוד ושיתוף משרד החינוך המכשירה תלמידים בכתיבת עבודת החקר במסגרת לימודי הבגרות בגיאוגרפיה או מדעי הסביבה. את התלמידים מלווים מדריכים ייעודיים של המועצה הנפגשים עמם לאורך השנה ומסייעים להם בתהליכי המחקר, עיבוד הנתונים וכתיבת העבודה.

לימודי הסביבה אותם מובילה המועצה לישראל יפה בקרב תלמידים בכל הגילאים, מאגדים בתוכם מגוון תחומי-ידע, ומשלבים אותם יחד לכדי תחום חדש. מטרתם היא לעודד דור חדש של אזרחים אחראיים, בעלי ידע ויכולות לבצע שינויים כדי לעמוד באתגרים הסביבתיים הניצבים בפני מדינת ישראל.

תוכנית העירוטופ מסייעת להקנות לתלמידים ידע מעמיק, לפתח בהם סקרנות ורגישות כלפי הסביבה ולהעצים אותם בכלים ויכולות מקדמי-שינוי כגון חשיבה ביקורתית, חקר סתירות ואימוץ תהליכי חשיבה אלטרנטיביים.

בשנת הלימודים הנוכחית התרחבה תוכנית העירוטופ לערים חדשות והיא מקיפה מעל ל-1,300 תלמידים מהמגזר יהודי והערבי, בבתי ספר מכל רחבי הארץ – מאשקלון שבדרום ועד הגליל. על מנת לעמוד בביקוש, הכשירה המועצה לישראל יפה מדריכים נוספים וכיתות הלימוד שודרגו וצוידו בעמדות מחשבים המאפשרות עבודה נוחה ומהירה לתלמידים.

לבחירת נושא עבודת החקר תפקיד חשוב. הנושאים, הסובבים סביב יחסי הגומלין בין האדם לבין הסביבה העירונית בה הוא חי, מגיעים מעולמם של התלמידים ומייצרים חיבור בינם לבין עירם. במהלך העבודה עוברים התלמידים תהליך משמעותי אשר מעודד גאווה מקומית ומעורר את מעורבותם בקהילה ובנעשה בעירם. בין היתר יחקרו התלמידים השנה נושאים כמו:

-שדרוג פארק חדרה לרווחת תושבי העיר

-מודעות תושבי העיר חדרה לחשיבות פעילות טיהור השפכים בעירם

-הבניה החדשה בשכונת אם המושבות בפ"ת מהווה גורם משיכה עבור משפחות צעירות מערים אחרות

-השפעת פעילות השומר הצעיר על שינוי התנהגות בני נוער המסתובבים בחוצות פ"ת

-גידול האוכלוסין בראש העין בעקבות בניית השכונות החדשות משפיע על הוספת שימושי קרקע חדשים במקום

2013-10-21 12.04.16 

מצטייני עירוטופ תשע"ג

 בתחילת אוקטובר 2013 התקיים במועצה לישראל יפה טקס להכתרת עבודות עירוטופ מצטיינות לשנת תשע"ג. במקום הראשון זכתה עבודתה של אלינור קמקר מתיכון הגימנסיה הריאלית, ראשון לציון. נושא העבודה של אלינור: "השפעת שינוי ייעוד הקרקע של בניין העירייה הישן למלון על שביעות רצונם של התושבים המתגוררים ברחובות רוטשילד והרצל". היא הונחתה ע"י המורה גלית לבון-לוי. במחקרה גילתה אלינור כי תושבי האזור לא היו מרוצים מהמראה המוזנח של המבנה קודם השיפוץ, וכי כיום הם מגלים שביעות רצון מטיפוח המקום ושמחים על כך שהוסב למלון. כלומר: קיים קשר מלא בין שביעות רצון התושבים לשינוי ייעוד הקרקע.

 במקום השני זכתה עבודתו של טופז לחמי מתיכון חדרה. התלמיד, שהונחה ע"י המורה לימור דוד, ביצע מחקר בנושא "שביעות רצונם של תושבי בית אליעזר מהרחבת שכונת ניסן על חשבון שטחי הפרדס באזור". טופז מצא כי בניגוד להשערת המחקר שלו, רוב התושבים בשכונת בית אליעזר אינם מגלים ירידה בשביעות רצונם לנוכח ההרחבה, ולא מוטרדים מהיעלמות הפרדסים באיזור. אך עם זאת, בהתאם להשערתו, הם אינם מרוצים מהפגיעה באיכות האוויר בעקבות עבודות ההרחבה.

למידע נוסף על תוכנית עירוטופ ותוכניות נוספות של המרכז ללימודי סביבה לחץ כאן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s